„АЗ СЪМ СЕ РОДИЛА СВОБОДНА!“
„Родена съм през април 1876. Отговорна съм днес – април 2026. Ще бъда и утре, защото безпределната вяра на дедите ни в свободата – лична, национална и общочовешка – няма равна във времето и тече във вените ни.“
С тези думи на Ирина от 10.в клас започна отбелязването на 150-годишнината от Априлското въстание в ПГТ „Александър Паскалев“ – Хасково – думи, които се превърнаха в мост между поколенията, между саможертвата и отговорността, между миналото и настоящето.
Събитието бе посветено не само на историческата памет, но и на нейното осмисляне днес. Г-жа Скутова, учител по история, насочи учениците към същността и значението на въстанието – като акт на смелост, морален избор и дълг към свободата.
Фоайето на гимназията се превърна в галерия на паметта, където бяха представени ученически постери и плакати, вдъхновени от събитията през 1876 г. Всяка творба носеше лична позиция, уважение и съпреживяване.
В навечерието на инициативата, учениците от 9. клас имаха възможност да се срещнат с г-н Милен Вълчев от Регионалния исторически музей, който представи събитията от Априлското въстание с дълбочина и човешко послание, доближавайки историята до младите хора.
В духа на живото училище и активната ученическа общност, програмата продължи със спортен турнир по футбол, баскетбол и пикълбол, който събра екипност, енергия и позитивни емоции.
150 години по-късно – ние помним. И продължаваме.
