Иновативен, модерен и насочен към бъдещето – така може да бъде определен новоизграденият STEM център в Професионална гимназия по туризъм „Александър Паскалев“ – гр. Хасково, който беше тържествено открит на 21 април 2026 г.

Центърът е реализиран по процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“, с финансиране от Министерството на образованието и науката. В рамките на проекта са изградени кабинет по дизайн и 3D прототипиране, кабинет по природни науки, както и шест високотехнологични учебни стаи, оборудвани със съвременни средства за обучение.

Официалното събитие бе открито от директора на гимназията г-жа Лидия Педалова, която подчерта, че създаването на STEM центъра е важна стъпка към модерно образование, в което знанието не само се усвоява, но и се прилага чрез практика, изследване и творчество.

Поздрав към училището отправиха заместник областният управител г-н Хасан Бекир и началникът на РУО – Хасково г-жа Силвия Касабова, които акцентираха върху значението на съвременната образователна среда за развитието на ключови умения у учениците.

След официалната част, г-жа Силвия Касабова, г-н Хасан Бекир, г-жа Лидия Педалова и бившият директор на гимназията г-жа Пенка Георгиева символично прерязаха лентата на новия STEM център.

Програмата продължи с открити уроци и демонстрации, сред които „Божествената пропорция“ и изследване на свойствата на водата. Учениците показаха как придобитите знания могат да бъдат приложени на практика чрез експерименти, работа в екип и използване на модерното оборудване.

С реализирането на този проект ПГТ „Александър Паскалев“ затвърждава своята визия за съвременно, иновативно и практико-ориентирано образование, насочено към подготовката на успешни, мислещи и инициативни млади хора.